YUSUF ZİYA GÜNAYDIN

(YÜKSEK MİMAR, ISPARTA BELEDİYE BAŞKANI)

 

1949 yılında Isparta Aksu ilçesi Yılanlı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Isparta’da tamamladı. 1975 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi.

1976 yılında Isparta’da Günaydın A.Ş. Proje Çizim ve İnşaat Uygulama firmasını kurdu. İdealindeki Türk İslam ve Osmanlı Mimarisi proje çizimleri ve uygulamaları olarak 49.000 m² konut + 4.000m² işyeri üretimi yaptı.1977 yılında Isparta Mimarlık Mühendislik Akademisinde öğretim üyeliği yaptı.

1979 yılında Hava Kuvvetleri İstihkam İnşaat Dairesi Başkanlığı’nda etüd proje şefi olarak askerliğini yaptı. Hava Kuvvetleri Araştırma ve Dinlenme tesis projelerini çizerek arşivledi.1980 yılında prefabrik ve modülasyon üzerinde lisans üstü mastırını yüksek mimar olarak tamamladı. Lisans üstü mastırı 250 tez arasında 1. seçilip mimarlık fakültelerine gönderildi.

1983 yılında yurt dışında Bremen’de “Hoch Schule Teknik Üniversine” davet edildi. Bu üniversite de misafir öğretim üyeliği yaptı. Aynı üniversite de Türk İslam Mimarisinin geçmişinden çağdaşlığa hakkında konferanslar verdi. Bu çalışmalarından dolayı Hoch Schule Teknik Üniversitesi Rektörü Mimarlık Bölüm Başkanından 10′a yakın başarı plaketi gönderildi.

1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesine davet edildi. “Cumhuriyetin son 25 yılının mimarlığı” konulu konferanslar verdi. İTÜ yayın kurulu tarafından kitap haline getirilip yayınlandı.1987 yılında Antalya’da “Günaydın İnşaat Araştırma Ofisi ve Uygulama” firmasını genişletilmiş şekilde kurdu.
1995 ve 1997 yıllarında Kütahya-Dumlupınar Üniversitesi 3000 dönümlük kampüs projesi yaptı. 160 bilim adamının bulunduğu proje tanıtım brifinginde proje beğenildi. Uygulanmasına karar verildi. Bu projemin 12 büyük inşaat firması tarafından yapımı devam etmektedir. 35 kişilik jüri önünde 9 ayrı mimari proje ofisi arasında, birincilikle projem kabul edildi. 400 dönümlük projenin 70 dönümlüğünün uygulanması bitmiştir. Süleyman Demirel Üniversitesi mimari tasarım derslerine girerek çok sayıda öğrencinin gelişiminde büyük emeği oldu.

1999 Yerel Seçimlerinde Isparta Belediye Başkanı oldu. Belediye Başkanlığı döneminde başta Katı Atık Projesi, Gökçay Mesireliği, Çay Boyu, Türk Köyü, Belmaş’ta 1410 konut’un 20 ay’da teslimatı, Bütün Mahallelerimize park ve çocuk oyun alanları, Kapalı Pazar Yerleri olmak üzere bir çok projeye imza attı. Bunların yanı sıra her yıl düzenli olarak binlerce aileye gıda, kömür, ilaç, tedavi, giyim ve maddi yardımlar sağladı. (Yapılan yardımların hiç biri reklam aracı olarak kullanılmamıştır.)

2009 Yerel Seçimlerinde yeniden seçilerek 2. defa MHP’den Isparta Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir.

30 Mart 2014 Yerel Seçiminde 3.kez MHP’den Isparta Belediye Başkanı seçildi.
3 çocuk babası olup iyi derecede Almanca bilmektedir.

 

ZEYNEP GÜNAYDIN

(YÜKSEK MİMAR)